cars-with-a-green-effect
Technology
Technology

Türkiye'de Otomotiv Sektörü Dijitalleşiyor

11Sight
/
October 2, 2019

The automotive industry is becoming majorly digitized and controversial. According to IDC Worldwide Digital Transformation Spending Guide, money spent on digital transformation worldwide will exceed $2.1 billion by 2021. If this be so, the automotive market will grow by 17.9% compound annual growth rate. Let’s see what the digitized auto industry can bring...

Automotive Industry is Participating the Digitalization Trend

New research shows that by 2020, growing digitalization and advancements in technology will have increased the automotive industry investments to $82 billion (Forbes). Automotive dealers have understood that they must digitally enhance the experiences of customers. Because customer behavior in researching, purchasing and operating cars have changed substantially. They are more likely to research and buy online. This situation affected the market very quick; dealers and producers have already started to find solutions to meet their customers’ demands. There are 6 major categories of digital transformation trend in automotive:

  1. Digital sources in car buying process
  2. Autonomous driving
  3. Predictive maintenance
  4. Connected supply chain and improved manufacturing
  5. Data security and protection
  6. Mobility-as-a-service (MaaS)

Car Buying Process is Becoming More Digital

The process of buying a car and car parts was stressful and time-consuming for customers. Because they would go to different showrooms and negotiate with the dealers one by one. Knowing the necessity of digitalization, the process is soon to change. 11Sight can help at this point. 11Sight allows customers to start instant 1-1 video chat with the dealer representative. a simple link or QR code. The best part is there’s no need for any download or subscription. So when they are searching online, they will also have completed the negotiation step.The US automotive industry affects the people both inside and outside the US.

If the auto industry in the USA downfalls, it will have a great impact on people and sectors which depend on American auto technologies.

“TheUS auto marketis becoming more digital. Analysts predict that over $7.4 billion worth of car parts and accessories will be sold using mobile phones in 2019. The figure reported in 2018 was just $5.8 billion. By 2022, smartphone sales are projected to hit the $13-billion mark.” (Carsurance)

The path to transformation will vary in different markets. But one thing is consistent: Those able to install new business models based on consumer input will benefit the most of talent, partners and resources. Once companies implement this kind of strategy, they will be able to go far ahead from their competitors and become industry leaders.

We are thrilled for the future of auto industry and proud to be a part of it. What do you think? Stay tuned to find out what you can do with 11Sight! Click here now for a free trial. See you soon![:tr]

Daha önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi dünya genelinde oldukça popüler hale gelen Dijital Dönüşüm, otomotiv sektörü üzerinde de etkilerini gösteriyor. Bu yazımızda ise özellikle Türkiye’de sektörün dijitalleşme süreci nasıl ilerliyor, dijitalleşmek için ne yapılabilir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Türkiye’de dijital dönüşüm konusunda daha doğru adımlar atılması için birçok bilgilendirici etkinlik düzenleniyor. Bunlardan biri olan Vodafone ve ODD iş birliğiyle düzenlenen Dijital Dönüşüm Konferansı Bilgilendirme Toplantısı’na Türkiye’den 61 otomotiv şirketi katıldı. Yapılan Dijitalleşme Endeksi’ne göre otomotiv sektörünün puanı sadece 50. Bu puanın yükselmesi için sektörde dijitalleşme trendinin yakalanması gerektiğine dikkat çekildi. Konferansta paylaşılan bilgilere göre dijitalleşmeye yatırılan her 1 TL, 3,8 TL olarak geri dönüyor.

Dünya’da marka değeri en yüksek 30 şirketin 14’ü platform tabanlı. Buna ek olarak dijital Ekonomi GSMH’den daha hızlı büyüyor. 2000’den bu yana Fortune 500’deki şirketlerin yüzde 52’si dijitalleşme trendini yakalayamadığı için artık listede değil. Hal böyleyken Türkiye otomotiv sektörünün dijital dönüşümü sağlayabilmesi için şirketlerin tedarik zinciri, Ar-Ge, bilgi teknolojileri (BT) ve müşteri destek gibi departmanlarında süreçleri dijitalleştirmesi gerekiyor.Dijitalleşmek için özellikle üretim kısmında Internet of Things (IoT) kavramının uygulamaları yapılması süreci hem hızlandırıyor hem de hata oranını azaltıyor. IDC Dünya Çapında Nesnelerin İnterneti Harcama Rehberi’ne göre üretim operasyonu, dünya çapında 85,7 milyar USD’lik pazar büyüklüğü ile nesnelerin interneti alanında en büyük kullanım alanına sahip. (Dünya Gazetesi)

Tüketiciler de değişiyor...

Değişen tüketici tercihleri dijital dönüşüm için zorlayıcı olabilir ama aynı zamanda iyi bir fırsat. IDC raporuna göre otomobil tüketicileri artık spesifik özelliklere, stile ve performansa daha fazla dikkat ediyor. Bu durumda Orijinal Parça Üreticileri’nin (OEM) bu ihtiyaca standart model özelliklerinin üzerinde opsiyonel donanımları artırarak cevap verdikleri belirtiliyor. Raporda otomotiv endüstrisi perakende alanında da nihai tüketiciye ulaşırken dijital dönüşümü en önemli gereklilikler arasında sayıyor. Endüstrinin müşteri deneyimleri ve talepleri üzerinden şekillendiği ise sektörde olan herkesin gözle görebileceği bir gerçek. 11Sight tam da bu noktada anında 1-1 görüntülü görüşme sayesinde çok yararlı bir çözüm sunuyor. Araç satıcıları 11Sight sayesinde web sitesine gelen kullanıcılarına satış noktasındaki temsilciyle bağlantı sağlıyor. Böylece tüketiciler galeriye gelmeden almayı düşündükleri araçla ilgili tüm sorularını sorabiliyor ve aracı canlı olarak görebiliyorlar.

Dijital dönüşüm için izlenen yollar her şirket için farklı olsa da bir şey hep aynı: Müşteri ihtiyaç ve isteklerine göre değişen yeni iş modellerini uygulayabilen şirketler bunun avantajlarından yararlanırken diğerleri geride kalacak.

Dijital dönüşümün nasıl, ne hızla gelişeceğini hep birlikte göreceğiz. Bu arada biz farklı içeriklerle hep burada olacağız! Siz de 11Sight ile yapabileceklerinizi öğrenmek için takipte kalın! Bir teklif almak için hemen tıklayın. Yakında görüşmek üzere![:]

Share: